Carols Sainz lider în cea de-a treia zi de concurs a raliului Dakar

A treia zi a celui mai dur raliu din lume a adus un nou câștigător și totodată un nou lider. Fostul pilot de formula 1 Carlos Sainz s-a dovedit a fi cel mai rapid în cea de-a treia zi de concurs și a trecut pe prima poziție a clasamentului cu un avans de aproape 8 minute în fața câștigătorului de anul trecut Nasser Al-Attiyah .

Timpul scos de Carlos Sainz a fost de 3 ore și 48,1 secunde la finalul celor 427 de kilometri , acesta fiind și timpul de referință. Fostul câștigător de anul trecut Nasser Al-Attiyah (Toyota) , deși inițial s-a clasat pe locul al doilea a primit o penalizare de 3 minute a încheiat ziua abia pe locul 5.

La clasa moto clasamentul a suferit mai multe modificări datorită problemelor întâmpinate la sistemul GPS, iar din această cauză ultimii 38 de km nu au mai fost luați in calcul. Ziua a fost câștigată de Ricky Barbec care a devenit și lider în clasamentul general având un avans de aproximativ 4 minute și jumătate în fața Kevin Benavides .

Emanuel Gyenes a avut al 41-lea rezultat al zilei, urcând pe 43 in clasamentul general moto.