Ferrari și Mercedes surclasate de Red Bull în Marele Premiu al Braziliei

Max Verstappen va pleca de pe prima poziție a grilei la Interlagos. Olandezul i-a surclasat pe Sebastian Vettel și Lewis Hamilton.

Max Verstappen a obținut cel de al doilea pole-position din sezon în Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei. Până în acest an, Verstappen nu încheiase niciodată în top 3 calificările de la Interlagos.

Olandezul a fost rapid în toate cele trei sesiuni cronometrate și l-a devansat cu o zecime de secundă pe Sebastian Vettel.

Charles Leclerc va pleca doar al 14-lea la Interlagos

Lewis Hamilton, câștigător la Sao Paulo în 2018, s-a calificat al treilea. Al patrulea a fost Charles Leclerc, însă acesta va fi retrogradat pe locul 14 din cauză că echipa Ferrari a schimbat motorul termic de pe monopostul monegascului.

În locul său va avansa Valtteri Bottas. Miza ultimelor două curse din sezon e reprezentată de locul al treilea din clasamentul piloților.

Leclerc, Verstappen și Vettel sunt despărțiți de doar 19 puncte, cu 52 disponibile. Cursa din Brazilia va începe la cora 19.00