Sebastian Vettel a 50-a victorie din carieră

vettel

Plecat din Pole-Position Sebastian Vettel a condus întreaga cursă de la început până la final.

După ce a plecat din pole position în Marele Premiu de pe circuitul Gilles Villeneuve, Sebastian Vettel a condus cursa de la început până la final făcând să pară o victorie foarte ușoară, obținând a 50-a victorie din carieră. Per total am avut parte de o cursă liniștită în care singurul incident important a fost accidentul din turul 1 între Brendon Hartley și Lance Stroll.

Valtteri Bottas plecat de pe locul doi a reușit și el sa își păstreze locul până la final după ce a rezistat atacurilor furibunde ale lui Max Verstappen de la startul cursei.

Max a reușit cea mai curată cursă din acest an, ne mai greșind de această dată iar rezultatul nu a întârziat să apară. El  reușit un loc 3 clasându-se in fața coechipierului său Daniel Ricciardo. Dacă primii trei clasați nu au pierdut și nu au câștigat nicio poziție ,Daniel Ricciardo a obținut locul 4 grație strategiei echipei care au reușit sa îl scoată de la boxe înaintea lui Hamilton. Kimi Raikkonen a fost chemat la boxe în turul 33 pentru schimbul de pneuri pentru a fi scos și el înaintea lui Hamilton însă strategia nu a dat roade,finlandezul terminând pe locul 6.

Lewis Hamilton a fost singurul pilot care a încercat sa treacă de  Ricciardo însă nu a reușit sa se apropie destul pentru un atac decisiv. Cu tot efortul FIA și Liberty Media de a aduce ceva spectacol pe circuit introducând o zonă DRS nu am avut parte de depășiri nici pe acest circuit care este totuși unul de viteză.

Astfel că odată cu victoria  lui Vettel avem și schimbare de lider la general ,pilotul german trecând la conducerea clasamentului general al piloților. Și ca să încheiem într-o notă mai amuzantă să spunem că super modelul Winnie Harlow care a anunțat finalul cursei cu un tur mai devreme făcându-l pe Vettel sa ia legătură cu echipa prin radio pentru ai confirma greșeala.

FORMULA 1: Canadian Grand Prix (Canada) – Cursă

Final

10.06.2018 21:10, Circuit Gilles Villeneuve, 68 tururi, 296.5 km (1 tur: 4.361 km)